Nastavení cookies

Tyto webové stránky používají cookies, abychom zajistili, že získáte to nejhodnotnější na našich webových stránkách. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím se vším".

Historie Honda

icon

Jiskra měnící se v plamen

Uchvácen burácením motoru, naprosto ovládnut silou spalovaní, Soichiro Honda byl zrozen k výrobě vozidel dříve, než je byl vůbec schopen řídit. Bylo to zkrátka v krvi. Soichiro se narodil jako nejstarší syn kováře v listopadu roku 1906 a jeho zájem o stroje se začal projevovat v době, kdy pomáhal svému otci v rutinních opravách kol. Ale byl to právě onen okamžik dětství, který jej ovlivnil po celou dobu jeho slavné kariéry, která dokázala proměnit Hondu v to, čím je dnes – náhodné setkání se spalovacím motorem.

Zvuk motoru

Když se jako chlapec procházel městem, uslyšel nezaměnitelný zvuk automobilu, což byla v Japonsku na počátku 20. století opravdu vzácná podívaná. Zatímco se ostatní lidé zmateně a vystrašeně ohlíželi po kolem projíždějícím automobilu, chlapec se prostě otočil a utíkal za vozidlem. „Otočil jsem se a pronásledoval to auto, jak jen jsem mohl“, přiznal Soichiro později. „Nešlo mi do hlavy jak se mohlo pohybovat vlastní silou. Aniž bych přemýšlel, proč to vlastně dělám, najednou jsem byl na silnici a běžel za tím autem, co nejrychleji to šlo.“

Společnost Honda

Se strojařskou a mechanickou dovedností, kterou získal díky svému otci, Soichiro založil v roce 1937 továrnu na výrobu pístních kroužků a začal studovat metalurgii. V roce 1946, hned po druhé světové válce, tento podnik prodal, aby založil Honda Výzkumný Technický Institut. Soichiro si uvědomil, jak zoufale jsou ve válkou postiženém Japonsku potřeba základní dopravní prostředky a proto vytvořil tým, stávající se ze stejně smýšlejících nadšenců, a v roce 1948 založil Honda Motor. Co. Opravdová práce tehdy čekala za dveřmi.

Honda motocykly

V průběhu padesátých let se stal Soichiro autorem řady inovačních designů, které proměnily Hondu ve světového vůdce motocyklového inženýrství. Inspirován závody Isle of Man TT (Turist Trophy) v průběhu jeho první návštěvy Evropy v roce 1954, Soichiro stanovil závodní úspěch Hondy jako hlavní cíl, protože si byl vědom faktu, že tento úspěch by mohl Hondě a jejímu inženýrství výrazně pomoci. V roce 1973 odešel do důchodu a svěřil společnost do schopných rukou Kiyoshi Kawashima. Po svém odchodu se Soichiro začal zabývat Nadací Hondy, hledající harmonii mezi technologií a životním prostředím. Soichiro zemřel v roce 1991, uspokojen nespočtem naplněných snů v průběhu více než poloviny století a v mysli stále oním mladým chlapcem.

Závodní kategorie

Založena v Japonsku, které bylo stále ještě postiženo běsněním války, fenomenální světová expanze Hondy začala v roce 1959, ironicky, ve stejném roce kdy se společnost poprvé utkala v závodě Isle of Man TT, a kde při této první účasti obsadila 6. místo. Byla to vhodná kombinace událostí, která symbolizovala lásku Hondy k závodění. Soichiro věděl, že závodní úspěch bude klíčovou záležitostí k celosvětovým prodejům motocyklů a byl odhodlán zajistit a zlepšit ty nejvyšší stupně techniky. Honda dosáhla svého prvního vítězství v roce 1961, kdy obsadila první tři místa v obou závodních kategoriích 125ccm a 250ccm, nastolující začátek období masové a ambiciózní expanze, která změní budoucí motocyklový svět.

Expanze do Evropy

V Evropě začala průmyslová výroba v Belgii v roce 1963, společně s výrobou skútrů v jednotce Honda v Beneluxu. Honda také založila více center ve Francii a Anglii a vytvořila asijskou pobočku Asian Honda Motor Co. v Thajsku. V roce 1969 vzešel z Hondy nejposlednější výkřik technologie tehdejší doby, sportovní motocykl se čtyřmi válci, CB750 – excelentní pilíř motocyklového designu. Do roku 1970 rozsah motocyklů Honda poskytoval vše od skútrů po sportovní motocykly a založení výrobních jednotek v regionech jako je Brazílie a Mexiko, umožnilo Hondě brzy uspokojit poptávky z celého světa. V roce 1978 byla v Belgii založena Honda Europe, poskytující excelentní startovní můstek na evropském trhu. 70. léta přinesla také nové motocyklové závody, závody endur a trialů. V roce 1983 Honda získala titul v silničním závodění ve třídě 500 ccm, a pomalu ale sebejistě začala nabývat převahy v Grand Prix.

Světová expanze

Nyní Honda vyrábí motocykly na 28 místech ve 21 zemích. S jejími 4 hlavními světovými divizemi – Japonskem, Amerikou, Asií a Evropou její motocyklová produkce nedávno překročila neuvěřitelných 150 milionů kusů. Po více než 50 letech nepřekonatelného vývoje a expanze je inovační duch Hondy jako vždy silný, s každým motocyklem projektovaným a vybudovaným se stejným zaujetím a přesvědčivostí jako když Soichiro vyrazil s modelem Dream v roce 1949.

Nabídka široký Sortiment Silničních motorek, skútrů i supersportů

Kompletní nabídka